وب سرویس چیست؟

وب سرویس برای مقاصد حرفه‌ای و مختص برنامه نویسان است و کاربرد عام ندارد. وب سرویس قابلیتی است که این امکان را می دهد تا برنامه مدیریت پیام کوتاه بطور مجزا توسط خود شما تولید شود اما برای انجام عملیات های داخلی آن (مثل دریافت پیام کوتاه، ارسال پیام کوتاه و …) به سرور شرکت سامانه ارتباطات قاصدک متصل شود و از آن استفاده کند.

همچنین با استفاده از وب سرویس سایر برنامه های شما (مثل برنامه های حسابداری، اتوماسیون و …) می توانند از قابلیت های خدمات پیام کوتاه بهره مند شوند. البته همه اینها به شرطی است که توانایی های فنی و برنامه نویسی در مرکز شما وجود داشته باشد در غیر اینصورت وب سرویس قابل استفاده نخواهد بود.

وب سرویس پیام کوتاه چگونه کار می کند؟

در وب سرویس درخواست کاربر جهت ارسال پیام کوتاه از طریق برنامه وی به سرور شرکت سامانه ارتباطات ایران گستر ارسال شده و سپس به طرف مخابرات هدایت می گردد و همچنین پیامهایی که کاربران به شماره شما ارسال میکنند، مخابرات به سرور شرکت سامانه ارتباطات ایران گستر ارسال می نماید و سرور شرکت سامانه ارتباطات ایران گستر پس از تجزیه تحلیل به طرف برنامه کاربر ارسال می نماید.

راه حل های استفاده از وب سرویس پیام کوتاه در نرم افزارها و سیستمها

نرم افزارهای کاربردی: نرم افزارهای کاربردی برنامه هایی هستند که کاربر نهایی را قادر می سازد تا امور معینی را به انجام رساند. انواع نرم افزارهای کاربردی رایج که می توان در آنها از وب سرویس پیام کوتاه ایران گستر بهره مند شد عبارتند از:

 • نرم افزارهای حسابداری و انبارداری: ارسال پیام کوتاه به مشتری هنگام صدور فاکتور، ارسال پیام کوتاه هنگام سر رسید چک ها و بدهی ها و ….
 • اتوماسیون های اداری: ارسال پیام کوتاه هنگام ارجاع یک نامه اداری به متصدی مربوطه، ارسال پیام کوتاه به ارباب رجوع هنگام تغییر وضعیت درخواست او و ….
 • نرم افزارهای آموزشی: ارسال نمرات، زمان کلاسها، لفو کلاسها و امتحانات، ارسال پیام کوتاه به کاربر و یادآوری نکات آموزشی خاص و ….
 • نرم افزارهای رصد کننده: نرم افزارهای که وضعیت خاصی را دائما رصد می کنند و در صورت بروز وضعیت خاصی، پیام کوتاه آگاهی دهنده ارسال نمایند.
 • نرم افزارهای تلفن همراه: ایجاد سیستم داخلی پیام کوتاه در نرم افزارهای مخصوص گوشی تلفن های هوشمند و تبلت ها در سیستم عامل های اندروید و iOS
 • نرم افزارهای سیستم نهفته: استفاده از پیام کوتاه در چیپست های و میکروکامپیوترهای نهفته در برخی سیستم ها مانند سیستم های حضور و غیاب، دزدگیر و …
 • نرم افزارهای امنیتی: ارسال پیام کوتاه از طریق آنتی ویروس ها، فایروال ها و نرم افزارهای امنیتی هنگام بروز یک رخداد امنیتی یا اعلام وضعیت کنونی

سیستم ها: از طریق وب سرویس ایران گسترمی توانید سیستم ها و سامانه های مورد نظر خود را طراحی نمایید و در جهت امور خاص از آنها استفاده نمایید. برخی از این سیستم ها عبارتند از:

 • سیستم تشخیص هویت کاربران: راه اندازی قابلیت تبادل پیام کوتاه تاییدیه با کاربر جهت تایید شماره او
 • سیستم نظرسنجی: راه اندازی سیستم های اختصاصی سنجش افکار عمومی و نظرسنجی از طریق وب سرویس
 • سیستم مسابقات: راه اندازی سیستم های خاص مسابقات و قرعه کشی از طریق پیام کوتاه مانند مسابقات تلویزیونی
 • سیستم های عضوگیری و مدیریت کاربران: ایجاد سامانه های عضوگیری و مدیریت آنها و برقراری ارتباط با آنان
 • سیستم های پاسخگویی: برقراری سیستم های پاسخگویی هوشمند و پاسخ مناسب یا پیگیری پیام های دریافتی
 • سیستم های هوشمند: استفاده در سیستم های با هوش مصنوعی برای انجام تصمیم و ارسال یا دریافت اطلاعات خاص از طریق پیام کوتاه

ویژگیهای وب سرویس پیام کوتاه ایران گستر

پشتیبانی از کلیه زبانهای برنامه نویسی: از آنجا که پرتوکل وب سرویس ایران گستر بصورت استاندارد طراحی و پیاده سازی شده است از همه زبانهای رایج برنامه نویسی پشتیبانی می کند. به عبارت دیگر شما با هر زبان برنامه نویسی می توانید با وب سرویس ایران گستر ارتباط برقرار نمایید و از قابلیت های پیام کوتاه در برنامه خود برخوردار شوید. زبانهای رایج PHP, ASP.Net (C# VB), Java, Delphi, VB6 (دات نت، سی شارپ، وی بی، دلفی، پی اچ پی، جاوا) بطور مستمر در وب سرویس ایران گستر استفاده می گردند.

برای هر زبان برنامه نویسی نمونه کدهای آن بطور مجزا وجود دارد. پس از دریافت وب سرویس نمونه کدهای در اختیار شما قرار می گیرد.

ارائه وب سرویس به همراه یک پنل پیام کوتاه: اگر نسخه پایه پنل پیامک قاصدک را خریداری نمایید بطور پیش فرض سیستم وب سرویس هم در اختیار شما قرار می گیرد و دیگر نیاز به دریافت مجدد وب سرویس ندارید. بدین ترتیب می توانید علاوه بر استفاده از تمام امکانات نسخه پایه سامانه پیام کوتاه ایران گستر، از قسمت گزارشات آن وضعیت پیامهایی که از طریق وب سرویس و بدون استفاده از سامانه ارسال شده است را نیز مشاهده نمایید. با اینحال، اگر تنها می خواهید از وب سرویس ایران گستر و بدون دریافت پنل استفاده نمایید می توانید آنرا با هزینه کمتر دریافت و استفاده نمایید. بدین منظور و برای دریافت وب سرویس بدون پنل با شرکت سامانه ارتباطات ایران گستر تماس حاصل فرمایید.

پشتیبانی از کلیه اپراتورها: وب سرویس ایران گستر امکان استفاده از کلیه اپراتورها و پیش شماره ها را دارد. پس از آنکه قابلیت وب سرویس را دریافت نمودید می توانید شماره های مورد نظر خود با هریک از پیش شماره های مربوطه 021، 1000، 2000، 3000، 5000 را هم سفارش دهید تا بتوانید امور پیام کوتاه خود را از شماره یا شماره های مورد نظر انجام دهید. شرکت سامانه ارتباطاتایران گستر با پشتیبانی از کلیه پیش شماره ها و اپراتورها این قابلیت را در اختیار شما قرار می دهد تا هر زمان که بخواهید بتوانید به اپراتور مورد نظر خود به آسانی سوئیچ نمایید.

ارسال به شماره های فیلتر شده: اگر پیام شما حالت اطلاع رسانی دارد می توانید با هماهنگی شرکت ایران گستر شماره خود را به گونه ای تغییر دهید که پیامهای شما به شماره های فیلتر شده هم ارسال شود در غیر اینصورت در صورت ارسال پیام کوتاه به این شماره ها هزینه آن به حساب شما بازگشت داده می شود.

تلاش برای ارسال پیام کوتاه: در صورت قطعی یا اختلال در سامانه های مخابرات، پیامهای ارسالی از طریق وب سرویس در سرور شرکت ایران گستر باقی مانده و هنگام برقراری ارتباط پیامها ارسال خواهد شد. درصورتیکه ارسال پیامها بار دیگر مختل شوند تلاش برای ارسال پیام آنقدر ادامه می یابد تا همه پیام های کوتاه ارسال گردند.

راه اندازی و استفاده سریع: وب سرویس ایران گستر (به همراه پنل یا بدون آن) در سریعترین زمان و حداکثر یک روز کاری در اختیار شما قرار می گیرد و شما از آن پس می توانید در برنامه های خود از آن استفاده نمایید. راهنما، نمونه کدها و تیم فنی شرکت سامانه ارتباطات ایران گستر شما را در راه اندازی سریع وب سرویس یاری می کنند.

راهنمایی اینترنتی و تلفنی از وب سرویس: تیم پشتیبانی فنی وب سرویس شرکت سامانه ارتباطات ایران گستر آمادگی دارد تا در هر لحظه از کار با وب سرویس که با سوال یا مشکل خاصی مواجه شدید شما را در رفع موضوع بوجود آمده یاری نماید. بدین منظور سیستم تیکتینگ و پشتیبانی تلفنی با 10 خط مجزا آماده ارائه خدمات مطلوب تر در این زمینه است.

سایر ویژگیها:

 • عدم دریافت هزینه برای پیام‌های دریافتی
 • عدم دریافت هزینه بابت نرم افزار و شماره برای سالهای آتی
 • عدم محدودیت زمانی در مصرف اعتبار شارژ پیامک
 • عدم وجود محدودیت برای ارسال و دریافت پیام کوتاه به هر تعداد
 • ارتباط با تمام شبکه‌های تلفن همراه کشور برای ارسال و دریافت پیام کوتاه از قبیل همراه اول، ایرانسل، رایتل و …
 • بازگشت اعتبار ارسال های فیلتر شده
 • امکان انتقال خط ها و شماره های خریداری شده به سامانه های دیگر در آینده

قابلیت های وب سرویس پیام کوتاه ایران گستر

ارسال پیام کوتاه تکی یا گروهیارسال پیام کوتاه تکی یا گروهی: اساسی ترین، مهمترین و پرکابردترین قابلیت وب سرویس پیام کوتاه ایران گستر که امکان ارسال تکی یا گروهی پیام کوتاه را به شما می دهد. در هربار اجرای این دستور، آرایه ای از شناسه پیام کوتاه ها یا کد خطا به شما بر می گردد که بوسیله آن می توانید از وضعیت پیام ارسالی مطلع شوید. برخی قابلیت های این دستور عبارتند از: 

– امکان ارسال در آینده
– نحوه دریافت و نمایش پیام کوتاه بر روی گوشی تلفن همراه گیرنده (ذخیره شده در حافظه یا موقت)

وضعیت پیام کوتاه های ارسالیوضعیت پیام کوتاه های ارسالی: با فراخوانی دستور مربوطه وضعیت پیام کوتاه های ارسال شده از نظر رسیده به گوشی، نرسیده به گوشی، تحویل به مخابرات، فیلتر شده و غیره قابل دریافت است.

 

دریافت اعتبار باقی ماندهدریافت اعتبار باقی مانده: با اجرای این دستور می توانید مقدار باقیمانده اعتبار ریالی خود را مشاهده نمایید و در صورت لزوم نسبت به شارژ اعتبار خود اقدام نمایید.

 

دریافت پیامدریافت پیام: باهربار فراخوانی این دستور پیام های رسیده، دریافت می شود. از طریق پارامترهای ارسالی از طریق این دستور می توان وضعیت پیام دریافتی را به خوانده شده یا نشده تغییر داد تا در اجرای مجدد این دستور فقط پیام کوتاه های خوانده نشده دریافت شوند.

 

دریافت اخباردریافت اخبار: وب سرویس قاصدک امکان ارائه اخبار مرتبط با پیام کوتاه در رابطه با قطعی، کندی و سایر اطلاعیه ها و اختلالهای مخابراتی را دارد و آن را از طریق فراخوانی دستور مربوطه در اختیار شما قرار می دهد.

 

قابلیتهای ارسال پیام کوتاه انبوه از طریق وب سرویسقابلیتهای ارسال پیام کوتاه انبوه از طریق وب سرویس: وب سرویس ایران گستر دستورات جامعی را برای ارسال پیام های انبوه درنظر گرفته است که می توان گفت همه نیازهای شما در این زمینه را جوابگو خواهد بود. تعدادی از این دستورات و قابلیت ها به شرح ذیل است:

 • ارسال به محدوده کدپستی خاص: با فراخوانی این دستور می توان پیام کوتاه خود را به محدوده ای از گیرندگان که چند رقم کدپستی آنها یکسان است ارسال نمود. همچنین این دستور امکان ارسال پیام کوتاه به کل شماره ها یا تعداد خاصی از آنها را بصورت اتفاقی و از طریق پارامترهای ورودی آن فراهم می کند.

 

 • دریافت تعداد شماره ها مربوط به محدوده کدپستی: قابلیتی که متناسب با ارسال پیام کوتاه به محدوده کدپستی خاص است و از طریق اجرای این دستور تعداد شماره های موجود در یک محدوده کدپستی در اختیار شما قرار می گیرد تا در صورت لزوم نسبت به ارسال پیام کوتاه به آنها اقدام شود.

 

 • دریافت اسامی استانها و شهرها: وب سرویس ایران گستر از طریق دستورات جداگانه لیست استانها و شهرها را در اختیار شما قرار می دهد تا در صورت لزوم برای ارسال به آنها اقدام نمایید.

 

 • دریافت تعداد شماره های شهر خاص: قبل از اینکه بخواهید به کل یک شهر پیام کوتاه ارسال نمایید می توانید تعداد شماره های آن شهر را بصورت کلی یا بصورت تفکیک جنستی و سنی دریافت نمایید و پس از آن نسبت به ارسال پیام کوتاه به آن شهر اقدام نمایید.

 

 • ارسال پیام به شهر خاص: چنانچه بخواهید از طریق وب سرویس به یک شهر خاص پیام کوتاه ارسال نمایید پس از دریافت اسامی آنها از طریق فرمان قبلی امکان ارسال پیام کوتاه به کل موبایلهای آن شهر بصورت اتفاقی یا ترتیبی وجود دارد.

 

 • ارسال براساس سن و جنسیت به شهر خاص: اجرای این فرمان متناسب با فرمان قبلی است و امکان ارسال بر اساس سن و جنسیت را به یک شهر خاص فراهم می کند.

 

 • لغو ارسال پیام انبوه: چنانچه پیامی را برای ارسال در آینده تعیین نموده اید با اجرای این دستور و قبل از رسیدن زمان ارسال می توانید ارسال آن پیام در آینده را لغو نمایید.

هدایت پیام های دریافتیهدایت پیام های دریافتی: سامانه پیام کوتاه ایران گستر هم از طریق پنل و هم از طریق وب سرویس قابلیتی در اختیار شما قرار می دهد که بتوانید پیام های کوتاه دریافتی را به یک آدرس اینترنتی هدایت نمایید تا توسط آن آدرس دریافت شوند و در صورت لزوم عملیات مورد نظر شما در مورد آنها انجام شود.

روشهای اتصال به وب سرویس

شرکت سامانه ارتباطات ایران گستر  دو روش رایج برای ارتباط با وب سرویس ایران گستر  را در اختیار شما قرار می دهد. این روشها SOAP و Rest (URL) هستند که روش SOAP نسبت به Rest کاملتر و قابلیت های بیشتری دارد. پس از دریافت وب سرویس راهنمای کامل فنی و نمونه کدهای هر دو روش در اختیار شما قرار می گیرد.

تعرفه ها

هزینه وب سرویس به همراه یک نسخه پنل پیام کوتاه 000ر500 ریال و هزینه وب سرویس بدون پنل 000ر200 ریال است. تعرفه شماره و شارژ وب سرویس نیز در اینجا قابل مشاهده است. پس از خرید وب‌سرویس، دسترسی های لازم، راهنما و کدهای نمونه در اختیار شما قرار خواهد گرفت. برای راه اندازی وب سرویس پیام کوتاه یا طرح سوال دراینباره با ما تماس بگیرید.